EP vēstnieku skola

Kopš 2018.gada Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību vidusskola (KMHZV) ir viena no 70 Latvijas skolām, kas iesaistījušās Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolu programmā. Tās mērķis ir  vairot skolās un vietējā sabiedrībā zināšanas par Eiropas Savienību un Latviju tajā, pilnveidojot jauniešu pilsonisko kompetenci un stiprinot eiropeisko identitāti. Jauniešiem un skolotājiem ir iespēja piedalīties izglītojošos semināros un pasākumos, kā arī saņemt mācību materiālus par Eiropas Savienību, tās institūcijām, vērtībām, lēmuma pieņemšanas procesiem u.c.


Eiropas parlamentā Strasbūrā!

Esam pavadījuši lielisku dienu Eiropas Parlamentā Strasbūrā, iepazinušies ar jauniešiem un skolotājiem no visas Eiropas Savienības, iejutušies deputātu lomās un ieguvuši jaunu pieredzi, risinot globālus jautājumus. Jauniešus tiešaistē uzrunāja EP prezidente Roberta Metsola. Noklausījāmies Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska runas fragmentu no EP Briselē, kur viņš šodien viesojās. Bija iespēja intervēt augsta līmeņa EP ierēdņus un uzklausīt viņu viedokli par aktualitātēm politikā, inovācijām uzņēmējdarbībā, klimata pārmaiņu problēmām. Skolotājiem bija seminārs un diskusija par dezinformācijas izplatību un atpazīšanu interneta vidē Liels paldies EPVS programmai par šo iespēju!

10.02.2023.

Mācamies un mācam!

Eiropas Parlamenta vēstnieku skolu programmā iesaistītie 10.-12.klašu jaunieši vadīja lieliskas nodarbības par Eiropas Savienību pārējiem Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību vidusskolas skolēniem. Atklājām jaunus pedagoģiskos talantus. Nodarbību vadīšana, aktivitāte sociālajos tīklos, informatīvu materiālu veidošana, dalība jauniešu iniciatīvu projektos palīdzēja noteikt tos 12 jauniešus, kuri dosies uz Eiropas Parlamentu Strasbūrā.

 

Tikšanās

30.janvāris mūsu skolas 10.-12.kl. jauniešiem bija darbīga diena. Notika atklātā stunda ,,Demokrātiskās vērtības Eiropas Savienībā un Latvijā”, kuru vadīja EPVS programmas koordinatore I.Reita. Šajā dienā mūsu skolā viesojās Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde, kura runāja ar jauniešiem par to, ko nozīmē būt ES pilsoņiem un kādas iespējas ir jauniešiem iesaistīsies dažādās iniciatīvās un veidot savu nākotni. Abus pasākumus apmeklēja arī KTTT audzēkņi kopā ar skolotāju Gunitu Meieri.

Tikšanās

2022. gada 8.novembrī ar mūsu skolas Eiropas Parlamenta vēstniekiem tikās EPVS programmas eksperte, politoloģe prof. Žaneta Ozoliņa, kura ar jauniešiem runāja par to, kāpēc Latvijai ir svarīgi būt Eiropas Savienībā. Paldies par interesanto, noderīgo lekciju un diskusiju!


Saņemti ES Vēstnieku skolas sertifikāti.

Nodarbība

3.02.2020. EP Vēstnieku skolu programmas jaunietes Katrīna, Kristīne, Krista, Karīna un Dana vada nodarbības par Eiropas Savienību 1.un 2.kl. skolēniem

4.02.2020. ES erudīts 7.-12. kl. komandām. Visvairāk par Eiropas Savienību zināja 11. kl., 2.vieta 7. kl. un 3.vieta 10. kl. Jautājumus sagatavoja Katrīna, Kristīne, Krista, Karīna un Dana

JSPA seminārs!

EP vēstnieki no KMHZV 11.kl.piedalās JSPA rīkotajā seminārā par jaunatnes dialoga projektu izstrādi. #mēsesamkopā #epvs 21.01.2020. Rīga

 

Ciemiņi!

Pie mums viesojās Z.Mauriņas Grobiņas vidusskolas jaunieši, ar kuriem sadraudzējāmies braucienā uz Eiropas Parlamentu Strasbūrā. Top kopīgi Jaunatnes dialoga projekti!#mēs esam kopā #epvs


Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību vidusskolas skolēni Eiropas Parlamentā Strasbūrā

Young_Reporter

Pagājušajā mācību gadā Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību vidusskola (KMHZV) iesaistījās Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolu programmā, kurā skolotāji un skolēni brīvprātīgi izglīto un iesaista vienaudžus un sabiedrību diskusijās par Latvijai būtiskiem Eiropas Savienības jautājumiem, vairo zināšanas, mazina aizspriedumus un pilnveido jauniešu pilsonisko kompetenci, stiprinot eiropeisko identitāti.

Mūsu skolā šajā programmā aktīvi darbojās gan skolotāji, gan vidusskolas jaunieši, vadot nodarbības jaunākajās klasēs un organizējot pasākumus par Eiropas Savienības tematiku.  Rezultātā aktīvākie jaunieši-Katrīna Krūmiņa, Karīna Balode, Kristīne Ābele, Santa Sedliņa, Krista Rēzija Bārdiņa (11.klase) un Alekss Žernovs (12.klase)- nopelnīja iespēju 14.novembrī doties uz EUROSCOLA Eiropas Parlamentā Strasbūrā kopā ar Grobiņas un Priekules jauniešiem.

Eiropas Parlaments (EP) piešķīra finansējumu, kas paredzēts ceļa un uzturēšanās izmaksu segšanai. Izvēlējāmies doties ceļojumā ar autobusu, lai pa ceļam apskatītu arī citas valstis.

12.novembrī sākām ap 2000 km garo ceļu, kurā pavadījām divas dienas. Nakšņojām Polijas mazpilsētas nelielā viesu namā, kura saimniece mūs sagaidīja ar sātīgām vakariņām. Pēc tam, kad bijām šķērsojuši gleznaino Bavāriju un trīs lielākās Vācijas upes-Oderu, Elbu un Reinu-, otrās dienas vakarā iekārtojāmies viesnīcā Strasbūrā.

Agrā 14.novembra rītā devāmies uz EP kopā ar vidusskolēniem no visām Eiropas Savienības dalībvalstīm klātienē izbaudīt parlamentāro darbu. EP darbinieki visu dienu bija kopā ar jauniešiem. Alekss Žernovs plenārsēdē prezentēja Latviju, Kuldīgu un mūsu skolu, Karīna Balode pievienojās jauno žurnālistu komandai un pārējie jaunieši piedalījās sesijā plenārsēžu zālē, spēlēja “Eurogame”, strādāja darba grupās-komitejās, lai apspriestu sešas iepriekš sagatavotās tēmas un prezentētu rezultātus plenārsēdē.

Skolotāji satika kolēģus no citām dalībvalstīm, kā arī aprunājās ar EP darbiniekiem un piedalījās apaļā galda diskusijās starp skolotājiem un EP amatpersonām.

Strasbūras viesnīcā  pavadījām trīs naktis, pa dienu apskatot pašu pilsētu, kas šajā laikā atgādināja Ziemassvētku paradīzi, un dažādus vēsturiskus objektus Elzasas reģionā. Iespaidīgi bija 60 km garie Mažino līnijas nocietinājumi, kuri ceļojuma laikā jauniešu vidū ieguva apzīmējumu ,,pagrabiņš”. Jauniešiem ļoti patika Milūzas auto muzejs ar lielāko Bugatti auto kolekciju pasaulē.

16.novembrī devāmies mājupceļā, diennakti pavadot Bavārijas pērlē Minhenē, kas ir trešā lielākā Vācijas pilsēta un BMW automašīnu dzimtene, tādēļ BMW WELT apmeklējums bija obligāts mūsu maršrutā. Blakus modernajam auto muzejam atrodas Olimpiskais parks, kur notika 1972.gada olimpiskās spēles. Pēc tam devāmies uz Vācu muzeju, kurā vairākos stāvos apskatāmi zinātnes un tehnikas sasniegumi astronomijā, fizikā, medicīnā un citās nozarēs. Katrs varēja atrast un izpētīt sev interesējošo jomu. Vakarpusē apskatījām Ziemassvētku gaismās mirgojošo Minhenes vecpilsētu, kur jau darbojās tirdziņi, smaržoja pēc desiņām, karstvīna un piparkūkām, radot tuvojošos svētku sajūtu.

17.novembrī mūsu mājupceļš veda uz Austriju, kura mūs sagaidīja ar pavasarīgi siltu laiku (+190 C), gleznainiem pakalniem un mazām pilsētiņām ielejās. Vīnē pavadījām vairāk laika, apskatot  īpatnējo Hundertvasera arhitektūru, krāšņo Hābsburgu vasaras rezidenci Šēnbrunnas pili, dārzu, strūklakas un Vīnes vecpilsētu, kura ir viena no greznākajām Eiropā.

18.novembra rītā devāmies cauri Slovākijai uz Varšavu, pa ceļam godinājām Latviju dzimšanas dienā, dziedot latviešu dziesmas, izsakot savus vēlējumus Latvijai un mums visiem. Katrs svinīgi saņēma EP Euroscola sertifikātu un Mocarta konfekšu kārbu. Vakarā izstaigājām Varšavas vecpilsētu, apskatījām nozīmīgākos objektus un vēsturiski precīzi atjaunotās ēkas, kuras Otrā pasaules kara laikā tika pilnībā iznīcinātas.

19.novembrī pēc gara brauciena cauri Polijai un Lietuvai atgriezāmies mājās, pa ceļam Grobiņā un Priekulē atvadoties no jauniegūtajiem draugiem, ar kuriem kopā noteikti īstenosim kādu jaunatnes projektu.

Iespēja doties uz Eiropas Parlamentu Strasbūrā bija tieši tas, kas jauniešiem vajadzīgs – sapurināt pašapziņu, pārvarēt bailes no nezināmā un saprast, ka arī tad, ja mācies nelielā mazpilsētas skolā, tu vari izdarīt tikpat un vēl vairāk nekā tie, kas pārstāv lielas valstis, pilsētas un skolas. Karīna saka: ,,Negaidījām, ka tā iepazīsimies un sadraudzēsimies ar citiem jauniešiem. Tas ir vislielākais ieguvums.” Kristīne piebilst: ,,Visvairāk atmiņā palikušas vietas, kuras apskatījām un greznās vecpilsētas, jauni iespaidi un cilvēki.” Krista Rēzija stāsta: ,,Bija viegli sadraudzēties arī ar citu valstu jauniešiem. Eiropas Parlamentā spēlējām spēli, kurā bija jāatbild uz 19 jautājumiem dažādās valodās un jāatrod kāds, kas saprot šo valodu.” Santa saka: ,,Visas atmiņas par šo braucienu ir skaistas. To pat nevar izstāstīt.” Alekss piebilst: ,,Uzzināju, kā strādā Eiropas Parlaments, un pārliecinājos, ka manas angļu valodas zināšanas ir pietiekami labā līmenī. Prezentējot Latviju, satraukuma nebija.” Katrīna stāsta: ,,Ieguvām ļoti labus draugus no Grobiņas ģimnāzijas. Mums ir jaunatnes projekta ideja, kuru realizēsim kopā ar viņiem, jo vēlamies vēlreiz doties uz Strasbūru.”

Paldies Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolu programmai par šo lielisko iespēju, kas sniedz jauniešiem un skolotājiem starptautisku pieredzi un veicina arī Latvijas skolu savstarpējo sadarbību!


Katru gadu aktīvākajiem Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolu jauniešiem ir iespēja doties uz EUROSCOLA Strasbūrā vai Briselē. Lai dotos šādā neaizmirstamā ceļojumā, ir jābūt aktīvam EP vēstniekam, organizējot  pasākumus un vadot nodarbības savā skolā  vai pilsētā par ES tematiku. Nodarbību materiāli un fotofiksācijas tiek sūtītas EP informācijas birojam Latvijā, kurš apkopo EP Vēstnieku skolu aktivitātes, un koordinē to darbību.

Lepojamies, ka šogad novembrī uz Strasbūru dosies KMHZV 11.un 12.kl. skolēni: Alekss Žernovs, Katrīna Krūmiņa, Karīna Balode, Kristīne Ābele, Santa Sedliņa un Krista Rēzija Bārdiņa kopā ar karjeras konsultanti Ilondu Reitu.

 

Ceram, ka nākamgad par šo balvu sacentīsies vēl vairāk komandu, mūsu skolēnu zināšanas par ES kļūs arvien plašākas, jaunieši turpinās līdzdarboties sabiedriskajos procesos, kļūs izglītoti ES politikas jautājumos un iesaistīsies globālu jautājumu risināšanā.

Skaistu ceļojumu uz EUROSCOLA Strasbūrā! Veiksmi turpmāk, lai arī nākamajā gadā izcīnītu iespēju doties ceļojumā uz Eiropas Parlamentu!


Akcijas ,,Atpakaļ uz skolu” ietvaros ar KMHZV 11.un 12.kl.par informāciju un demokrātiju Eiropas Savienībā runā Dr.phil.Ģirts Jankovskis 


Eiropas Parlamentu vēstnieku skola

(EP informācijas birojs)

Mūsu skola  no 2018./2019.m.g. iesaistās programmā “Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolas”. Tā ir ES mēroga programma, kuru sadarbībā ar pedagogiem īsteno Eiropas Parlamenta birojs (EPB) Latvijā.

Programmas mērķis ir jauniešos veicināt apziņu par sevi kā nozīmīgu ES daļu, rosināt izpratni par sabiedrībā notiekošo un motivēt līdzdarboties. Programma paredzēta 9.-12. klašu audzēkņiem un sniedz tik ļoti nepieciešamo metodisko atbalstu skolotājiem, integrētas ES tematikas iekļaušanai formālajā un neformālajā mācību procesā, atspoguļojot mūsu mijiedarbību ar Eiropu – kultūrā, vēsturē, literatūrā, mākslā, mūzikā, fizikā, ķīmijā, svešvalodās u.c. “Eiropas Parlamenta Vēstnieku skolu” programmā aktīvi iesaistās arī Latvijas eiroparlamentārieši.

Skolām, kuras iesaistīsies projektā pieejams šāds atbalsts:

  • Skolotāju semināri Latvijā un Briselē, saņemot metodisku atbalstu darbā par ES tematiku.
  • Mācību materiāls par ES 5 moduļos (vēstures, ekonomikas, politikas u.c. aspektos) ar uzdevumiem un aktivitātēm par ES.
  • Izglītojoši pasākumi skolēniem, t.sk., dalība EUROSCOLA (skolēnu diskusijas un parlamentārā darba simulācijas) Eiropas Parlamentā Strasbūrā, Francijā.
  • Aktivitātes skolās, t.sk., atbalsts praktisku iesaistes mehānismu īstenošanai skolās ES tēmas ietvaros (Eiropas dienas organizēšana u.c.).